Najvišja poklicanost vsakega kristjana je, da ljubi vsakogar. Ne glede na to, kdo je ta oseba in tudi če nas je zelo prizadela. Poziv k ljubezni do drugih namreč vključuje tudi bežna poznanstva in ljudi, ki so nam morda stalen trn v peti.
Kako je sploh mogoče ljubiti svoje sovražnike kljub stresu in bolečini, ki so nam ju povzročili?
Kako lahko Bog vztraja, da ljubimo svojega zlobnega soseda, ki uživa v tem, da nam greni življenje, ali sodelavca, ki o nas govori slabo? Ljubiti take ljudi je lahko težko, vendar navodilo za to prihaja naravnost iz Božjih ust.
Ne le da bi morali ubogati Boga. To bi morali početi z veseljem in veselim srcem.
Ljubiti in moliti za ljudi, ki nas izkoriščajo in odklanjajo naš najgloblji in srčni del, je velik izziv. Jezus nas v Matejevi knjigi uči o ljubezni do sovražnikov:
”Slišali ste, da je bilo rečeno: Ljubi svojega bližnjega in sovraži svojega sovražnika. Jaz pa vam pravim: Ljubíte svoje sovražnike in molíte za tiste, ki vas preganjajo, da boste postali sinovi svojega Očeta, ki je v nebesih. On namreč daje svojemu soncu, da vzhaja nad hudobnimi in dobrimi, ter pošilja dež pravičnim in krivičnim.”
Mt 5,43-45
Kaj torej storiti, da bomo lahko ljubili svoje sovražnike?
Molitev za ozdravitev zlomljenosti in zagrenjenosti
Prvi korak k ljubezni do sovražnikov je, da začnemo iskati ozdravitev za rane, ki so nam jih ti povzročili. Najzanesljivejši in dober začetek je molitev.
Svojo bolečino, grenkobo in solze odnesemo k Bogu in ga prosimo, naj On sam prevzame proces zdravljenja v našem srcu.
Učenje ljubezni do sovražnikov se začne s tem, da prepoznamo zlomljenost in bolečino, ki jo nosimo v sebi. Bistven del pa je tudi iskanje Božjega posredovanja v molitvi.
Odpuščanje
Odpuščanje sovražnikom iz vsega srca in da jih lahko izpustimo iz svojega srca, je ena najboljših stvari, ki jih lahko storimo zase, saj nam to prinaša neposredne koristi.
Ko odpustimo tistim, ki so nas preganjali, ne osvobodimo le sebe bolečine in grenkobe, ampak jih prepustimo Bogu, ki najbolje razume in ve, kaj storiti.
Težko je občutiti odpuščanje, ko smo jezni in prizadeti, zato se samo odločimo za odpuščanje in prosimo Boga, naj On spremeni naše srce.
Molitev zanje
Zatecimo se k Bogu in ga prosimo, naj blagoslovi naše sovražnike. Molimo za tiste, ki so nas užalili, ranili, grdo ravnali z nami ali celo škodovali našemu ugledu.
Če storimo to, ne pomeni, da zanikamo, da so nas prizadeli. Pomeni samo, da zaupamo Bogu, da nas bo ozdravil in storilcu pomagal, da se spravi z Njim.
Empatija – tudi sovražniki so žrtve
Morda je v danih okoliščinah težko videti, da so tudi ljudje, ki so nas prizadeli, žrtve, vendar je to res. Pavel v Pismu Rimljanom pravi, da so tudi naši sovražniki žrtve:
“Vsi so grešili in niso dorasli Božji slavi.”
Rim 3,23
Kot potrjuje to besedilo, je precej malo verjetno, da bi kdo v svojem življenju ne prizadel druge osebe.
Naš resnični sovražnik ni človek, ampak hudič, ki nam namešča zanke, da bi zašli s poti. Ko bomo na ljudi, ki so naši sovražniki, gledali s tega zornega kota, bomo lahko molili za njihovo osvoboditev od greha in za to, da bi resnični sovražnik, hudič, postal v Jezusovem imenu nemočen.
Tudi o njih govorimo le dobro
Obrekovanje in klevetanje ne smeta nikoli biti del našega ravnanja. Kadar nas mika, da bi o svojih sovražnikih govorili slabo, raje molčimo, v srcu in mislih pa zanje molimo k Bogu.
Tudi če se ne moremo odločiti, da bi o njih govorili le dobro, sprejmimo vsaj odločitev, da ne bomo škodovali njihovemu ugledu.
Ne pozabimo, da je naš maščevalec Bog, ki skrbi za naše dobro. Hkrati pa je tudi sodnik, pred katerim bomo odgovarjali za vsako nepremišljeno besedo, ki jo izrečemo.
Delajmo dobro svojim preganjalcem
“Ljubezen pokrije mnogo grehov,” (1 Pet 4,8) pravi Sveto pismo. Vzemimo si minuto časa in razmislimo o Božji dobroti, ki kristjane vodi k spreobrnjenju.
Če je Bog lahko tako dober do nas grešnikov, ali ne moremo delati dobro tudi svojim sovražnikom, tudi če samo zato, da bi sledili Bogu? Bog je ljubezen in njegova dobrota, ki se kaže po nas, lahko spremeni srca naših sovražnikov.
Prevedeno in prirejeno po izvirniku iz Operandove angleške spletne strani.