Težko je izbrati le nekaj svetopisemskih verzov o ponižnosti, saj je to ena vodilnih tem skozi celotno Sveto pismo. Nekateri biblični pisci se k ponižnosti pogosto vračajo in jo tudi poglobijo.
Ponižnost je nujna, da izpolnimo Božjo voljo
Ponižnost pomeni sprejeti dejstvo, da nimamo odgovorov na vsa vprašanja, ampak jih pozna le Bog. Samo tako je mogoče, da to priznamo in se odpremo Njemu. In le tako je mogoče, da izpolnimo Božjo voljo namesto svoje.
Bog želi ponižne ljudi, ki bi sprejeli njegovo naročilo in opravili njegovo delo. Po preroku reko Izaiji nam pravi:
“Gledam pa na tistega, ki je ponižen, ki je potrt v duhu in se trese pred mojo besedo.”
Iz 66:2
Kakšen je ponižen človek?
Pridevnik ponižen je v Svetem pismu prvič uporabljen v zvezi z enim od najpomembnejših svetopisemskih mož. Preprosto je opisan takole:
“Mojzes pa je bil zelo ponižen mož, bolj kot vsi ljudje na površju zemlje.”
4 Mz 12:3
Ta citat najdemo v Četrti Mojzesovi knjigi takoj zatem, ko je Mojzes razdelil Rdeče morje, in je imel med Judi in Egipčani velik vpliv. Mojzes je bil torej ponižen človek, ker se je zavedal, da teh mogočnih del ni storil on, pač pa jih je izvršil Bog po njem.
Za koga lahko torej rečemo, da je ponižen?
Večina svetopisemskih verzov o ponižnosti govori o ljudeh, ki so takšni že bili, ali pa nas spodbujajo k tej notranji drži. Vendar lahko takšen postane vsak, celo Bog. Tako je o Jezusu zapisano:
“Sam sebe je ponižal tako, da je postal pokoren vse do smrti, in sicer smrti na križu.”
Flp 2,8
Jezusova drža je nasprotje tistega, kar smo videli pri Mojzesu, ki je bil že ponižen in je postal del Božjega načrta. Jezus se je namreč sam ponižal in dejavno sodeloval pri Božjem načrtu.
Ponižajte se
Le redki med nami so poklicani v vlogo, kot je bila Mojzesova. Tudi nihče od nas ni poklican v takšno poslanstvo, kot je bilo Jezusovo. Toda vsak od nas ima edinstveno mesto v Božjem načrtu in za uresničenje tega poslanstva je potrebna ponižnost.
Hebrejci so se ponižali v molitvi (2 Kron 7,14), tudi apostoli nam naročajo: “Ponižajte se.” (Jak 4,10; 1 Pt 5,6). Obstajajo tudi drugi načini, kako postati ponižen, vendar Bog ceni, če se sami odločimo, da se bomo uklonili njegovi volji in izpolnili načrt, h kateremu nas kliče.
“Kdor se poniža…”
Jezus nam v evangelijih pravi, da “kdor se poniža, bo povišan” (Mt 18,4; 23,12; Lk 14,11; 18,14). To se ujema z Jezusovimi dejanji, opisanimi v Pismu Filipljanom.
Jezus se je ponižal in bil povišan, da bi vladal z Očetom v nebesih. Obljublja nam, da nam bo ponižnost, s katero sledimo Božji volji, prinesla neminljivo nagrado.
Bog ponižuje
Če nas Bog potrebuje, nas bo ponižal. Rečeno nam je, da Bog “ponižuje in povišuje” (1 Sam 2,7).
Prav tako nam je rečeno, da ponižuje tiste, ki prebivajo visoko, saj je zapisano: ”Uklonil je prebivalce na višavah, vzvišeno trdnjavo” (Iz 26,5). Ljudje, ki veliko dosežejo in to bolj kot Bogu pripisujejo sebi, so tisti, ki jih Bog poniža.
Milost ponižnim
Sveto pismo nam trikrat pravi, da “Bog daje milost ponižnim” (Preg 3,34; 1 Pet 5,5; Jak 4,6). Beseda “milost” v Svetem pismu pomeni različne stvari, pri čemer se tu uporabljata vsaj dve.
Milost je sposobnost razumevanja Božje volje za nas. To je mogoče le, če svojo lastno voljo podredimo božji. Pomeni tudi odrešenje, ki ga lahko dosežemo le, če delujemo v skladu z Božjo voljo.
Pot ponižnih
Pot ponižnosti nam je nakazana zlasti v psalmih. V njih vidimo avtorjevo pot odrešenja in poglobitev njegovega odnosa z Bogom.
Tako je v Psalmih ponižnost omenjena vsaj dvakrat.
Bog vodi ponižne v to, kar je prav.
Ps 25:9
Bog ponižne krona z odrešitvijo.
Ps 149:4
“Sem krotak in ponižen”
Ponižnost se dopolnjuje z drugimi vrlinami in se hkrati krepi z njihovo pomočjo. V Svetem pismu je ponižnost dvakrat posebej omenjena v povezavi s krotkostjo.
V Matejevem evangeliju Jezus ponovno ponudi zgled, ko pravi: “Učite se od mene, ker sem krotak in v srcu ponižen, in našli boste počitek svojim dušam” (Mt 11,29). Podobno nas spodbuja tudi Prvo Petrovo pismo: “Bodite usmiljeni in ponižni.” (1 Pt 3,8).
Članek je prevedel Operando. Prevedeno in prirejeno po izvirniku iz Operandove angleške spletne strani.
Hvala za molitev! Brez ponižne drže človek težko ustari resnično kaj dobrega, kar bi bogatilo tudi druge in ustvarjalo dobro vzdušje ter okolje za duhovno rast, ker v tem primeru človeka njegov ” jaz” preveč usmerja v egocentričnost, poudarjanje njega samega in v izključevanje Boga.
Štefka