Lahko si predstavljate, da je beseda ‘Papa Francesco’ še nekaj časa odmevala, potem ko nas je prejšnji teden papež obiskal v naši skupnosti Barka. Tukaj si lahko preberete več o tem obisku.
Kot rečeno, papež je prišel povsem nenapovedano, o obisku niso bili obveščeni niti uradni mediji. Slišal sem, da nekaterim medijskim hišam to nikakor ni bilo po volji.
Čas za promocijo
Kakorkoli, glede na to, da se šele zadnja leta v skupnosti aktivno ukvarjajo s promocijo in da Barke v Italiji skoraj nihče ne pozna, niti v Rimu, bo papežev obisk verjetno pomagal k prepoznavnosti. Upajmo.
Povabilo iz TV2000
Pravzaprav so nas kmalu po tem dogodku poklicali iz televizijske hiše TV2000. Gre za uradni katoliški kanal, ki med drugim intenzivno poroča o aktivnostih papeža Frančiška in je med kristjani v Italiji, s približno tremi milijoni gledalcev, kar dobro gledan.
Dnevnik papeža Frančiška
Predstavnike Barkine skupnosti so povabili v oddajo Il Diario di papa Francesco (Dnevnik papeža Frančiška), ker so s svojimi gledalci želeli podeliti našo izkušnjo srečanja s svetim očetom. Za nastop v oddaji sta se odločili Loredana, odgovorna za delavnice in Marinella, odgovorna za asistente. Od fantov in deklet v skupnosti so povabili Daniela (o njem sem pisal že tukaj).
In ker je v oddaji vedno navzoča tudi manjša skupna gledalcev, sva bila poleg nekaterih drugih asistentov in oseb z motnjo povabljena tudi midva. Z veseljem sva se odzvala. Še ena izkušnja več. 🙂
Kaj se skriva za tem obrazom?
Vsi trije, Loredana, Marinella in Daniele so se odrezali več kot odlično. Nekaj kratkih izsekov, ki so se me dotaknili, bom delil tukaj.
Ko je voditelj oddaje vprašal Loredano, na kakšen način prepoznava Boga med osebami z motnjo, je dejala takole:
“Bog nam želi povedati, da je smisel našega življenja odpreti srce, obrniti se k tej osebi, brez strahu (marsikdo se namreč tudi ustraši takšnih oseb). Preseči moramo te strahove in spoznati osebo, ki živi za obrazom prizadetega.
A to enako velja za tako imenovane ‘normalne ljudi’. Če nam je neka oseba antipatična, moramo v odnosu z njo preveriti, zakaj je temu tako. Ali pa denimo begunec, ki pride s čolnom na našo zemljo…lahko pogledamo kakšno življenje živi in kdo je v resnici človek, ki biva za očmi tega reveža.”
Usmiljenje in odpuščanje
Ko je voditelj vprašal Marinello, kaj zanjo pomeni beseda usmiljenje v vsakodnevnem življenju v skupnosti, je odgovorila tole:
“Jean Vanier, naš ustanovitelj pravi, da je skupnost kraj praznovanja in odpuščanja. In to je res. Ni možno živeti v skupnosti, brez da sprejmemo ranljivost drugega človeka, smo usmiljeni do njega in mu znamo odpustiti.”
Prihodi in odhodi
In ko se je voditelj obrnil k Danielu z vprašanjem, kaj je tisto, kar mu v skupnosti ni všeč, je dejal:
“Prostovoljci, ki tako pogosto prihajajo in odhajajo”.
To zadnje je še kako res. Tudi na Barki v Sloveniji in Bologni smo se pogosto pogovarjali, kako zahtevno je lahko življenje teh oseb. Leta in leta živijo v isti hiši, mnogi že od otroštva, medtem ko se asistenti, prostovoljci in odgovorni zelo pogosto menjajo.
S tem ko prihajajo novi ljudje v skupnost seveda prinesejo dobrodošlo svežino in novo življenje, a je potreben tudi čas, da jih osebe spoznajo in sprejmejo, kar zanje seveda ni lahko. Za nikogar ne bi bilo!
Papeževe bombe v naši skupnosti
Tudi Salvatore, eden od fantov iz hiše La Vigna je povedal svojo zgodbo o tem, kako je srečal papeža.
Ne le to, da se je papež usedel skupaj z ostalimi za isto mizo (uradno je namreč prišel na merendo, malico), s seboj je prinesel tudi bombe, je dejal Salvo.
‘Bombe?’ je vprašal voditelj.
Seveda smo voditelju pojasnili, da je papež dejansko prišel na malico, a je veliko hrane prinesel s seboj. Poleg sadja (češnje in nektarine) tudi sladice, med njimi tako imenovane ‘bombe’, ki jih pri nas poznamo kot krofe, napolnjene s kremo.
Če želite, si celotno oddajo lahko pogledate tukaj (žal le v italijanskem jeziku).
Duhovna bomba
Mirno lahko rečem, da je papež v skupnost zares prinesel veliko duhovno bombo. Upam seveda, da bo njen učinek segel daleč preko ograj naše skupnosti.
Če bi z nami radi podelili svoje mnenje ali vprašanje, napišite komentar spodaj. In seveda, članek vedno lahko delite tudi z drugimi. Hvala.
Bog dela. Operando.
Nace