Ali ste zadovoljni s svojim življenjem? Ste zadovoljni s svojim življenjskim slogom?
Če ne morete odgovoriti pritrdilno, žal niste edini. Pogosto se ljudje ujamemo v past samozadovoljstva. Morda čutimo, da bi bilo naše življenje lahko boljše, vendar se nam zdi, da do tega boljšega nikakor ne moremo.
V Pavlovem pismu Galačanom beremo:
“Kar koli človek seje, bo tudi žel.”
Gal 6,7
Iz tega svetopisemskega citata izhaja priljubljeni rek “Kar seješ, to žanješ”.
Kaj natanko to pomeni? Kako nam lahko ta citat pomaga sprejeti našo resničnost in s tem narediti bistvene spremembe v življenju, ki nam bodo prinesle občutek zadovoljstva?
Kaj si sploh želimo?
Ko premišljujemo o svojem načinu življenja, je treba najprej razmisliti, kaj si želimo in pričakujemo od življenja.
Ko se soočamo z nezadovoljstvom, se moramo v ta občutek poglobiti in ugotoviti, kakšen je vzrok zanj. Ali se za njim skriva neizpolnjeno hrepenenje? Morda nismo dosegli cilja, ki smo ga želeli uresničiti?
Pogosto občutimo nezadovoljstvo ali nesrečo, kadar se primerjamo z drugimi. Lahko vidimo, kako živijo drugi, in si tega želimo tudi zase.
Tudi sama sem doživela enako. Z družino prijateljev, ki imata otroke, smo se dobili na posebnem druženju, da bi se vsi skupaj igrali. Presenečena sem bila, ko sem videla, kako njuni otroci sami od sebe pospravijo za seboj igrače. Ne da bi kdo to od njih zahteval!
Za pospravljanje igrač pri nas namreč bijemo celo bitko, zato sem bila ob tem dogodku hkrati navdihnjena in malce zavistna.
Prijateljica mi je razložila, da je otrokom, ko so bili še čisto majhni, vedno pomagala pospraviti njihove igrače, preden so se lotili nove aktivnosti. Razvijanje te navade se ji je zdelo tako pomembno, da je ne glede na to, kako utrujena ali zaposlena je bila, vedno našla čas za to rutino.
Ta izkušnja me je opogumila in tudi opomnila na to, da moram jasno vedeti, kaj natančno si želim, in si za to potem tudi prizadevati.
Nobena stvar v življenju ne pride zlahka, a če smo se ji pripravljeni predati in vanjo vložiti svoj čas, lahko dosežemo zadane cilje.
Kaj sejemo?
Ko določimo, kaj želimo v življenju žeti, moramo razmisliti, katera naša dejanja pomagajo ali nas ovirajo, da bi dosegli ta cilj. Lahko si izmislimo milijon razlogov in izgovorov, zakaj ne dosežemo tega, kar si želimo, vendar moramo najprej pogledati na svoja dejanja.
Se želite približati Bogu? Mnogi med nami hrepenijo ravno po tem. Razmislite, kaj počnete, da bi se to lahko uresničilo? Ali preživite vsaj nekaj časa v vsakodnevni molitvi? Ali redno hodite v cerkev? Gojite odnose in prijateljstvo z drugimi kristjani?
Življenje je zahtevno, vendar je Bog do nas milosten in usmiljen kljub našim slabostim. Če čutimo stalno željo, da bi se mu približali, ali bi radi videli spremembe na katerem področju življenja, je zelo pomembno, da v to vložimo več svojega časa.
Ko se zavemo, da smo obtičali, ali nas prežame strah, da ne bomo več dosegli notranjega zadovoljstva, po katerem hrepenimo, razmislimo, kaj zares sejemo, in določimo en majhen korak, ki ga lahko danes naredimo v smeri, da bi to tudi dosegli.
Članek je prevedel Operando. Prevedeno in prirejeno po izvirniku iz Operandove angleške spletne strani.