V preteklih nekaj desetletjih so se družbena omrežja razvila iz nepomembne peščice skupnosti v “mainstream” skupnost, ki oblikuje mnenja in usmerja posameznikovo pozornost, čas in prepričanja.
V sodobnem času vas bodo ljudje, ki želijo ohraniti stik z vami, pogosteje povprašali po vašem uporabniškem imenu na družbenih omrežjih (npr. Facebook, Instagram, TokTok) kot po telefonski številki ali elektronskem naslovu.
Uporaba družbenih omrežij se je izjemno povečala, poleg vseh pozitivnih plati, ki jih prinašajo, pa so lahko ta okolja tudi škodljiva, saj lahko z nekritično uporabo vplivajo na spremembo naših stališč, prepričanj ali vrednot: vse od telesne podobe do morale.
Kaj to pomeni za nas kristjane? Ali naj se zaradi vsega tega povsem ogibamo družbenih omrežij? Ali ta omrežja lahko uporabimo in usmerimo v podporo božjemu delovanju?
Kako družbena omrežja lahko prizadenejo kristjana in kaj o tem pravi Sveto pismo
Najprej si poglejmo, kako pravzaprav družbena omrežja lahko negativno vplivajo na nas in nas ovirajo na poti odkrivanja samega sebe in služenja drugim.
Napad na naš čas
»Skrbno torej pazíte, kako živite, ne kot nemodri, ampak kot modri. Skrbno izrabljajte čas, kajti dnevi so hudi. Zato ne bodite nerazumni, ampak spoznajte, kaj je Gospodova volja.«
Efežanom 5:15-17
Ena najbolj negativnih značilnosti družbenih omrežij je ta, da nam lahko ukradejo ogromno časa. Zjutraj denimo preverimo stanje na socialnem omrežju in še preden se zavedamo je že popoldan, medtem ko se zasačimo brskati po profilu nekoga, ki ga sploh ne poznamo.
Sodeč po Pavlovih besedah Efežanom je dobra razporeditev časa ključnega pomena, če želimo živeti po božji volji.
Napad na naše misli in mir
»Vsakdo naj presodi svoje ravnanje in tako bo pridržal lastno hvalo zase, ne pa da bi se primerjal z drugim; vsak bo namreč nosil svoje breme.«
Galačanom 6:4-5
Družbena omrežja so povezana s skokovitim porastom negativnih občutkov povezanih samopodobo in sprejemanjem lastnega telesa. Ta omrežja so zasnovana tako, da se nehote pričnemo primerjati z drugimi in s tem naše srce in um polnimo z negativnimi in nezdravimi mislimi. Slike in videoposnetki, ki si jih ogledujemo, oblikujejo naše misli o lepoti, uspehu in sreči.
Napad na naše prioritete
»Ne delajte si malikov in ne postavljajte si rezanih podob ne spominskih stebrov, tudi poslikanih kamnov ne postavljajte v svoji deželi, da bi se pred njimi priklanjali; kajti jaz sem GOSPOD, vaš Bog.«
3 Mojzes 26:1
To je tesno povezano s tem, koliko časa preživimo na družbenih omrežij in koliko časa namenimo odnosu z Bogom. Sprememba prioritet je lahko precej bolj daljnosežna od tega, da zaradi tiste dodatne ure ogledovanja videoposnetkov zamudimo uro branja Svetega pisma ali molitve. Sprememba prioritet se počasi začne kazati v pojmovanju stvari kot so lepota in sreča.
V najhujšem scenariju se lahko znajdemo v položaju, ko nas začne bolj zanimati potrditev s strani drugih kot odnos z Bogom in Njegova potrditev.
Kako družbena omrežja lahko pomagajo pri božjem delovanju?
Jasno je, da se kristjani lahko ujamemo v številne pasti družbenih omrežij. Toda ni vse tako negativno in škodljivo. V teh negotovih časih je družbena omrežja mogoče uporabiti tudi kot orodje za širjenje evangelija:
Rekel jim je: »Pojdite po vsem svetu in oznanite evangelij vsemu stvarstvu.
Marko 16:15
V današnjem času družbena omrežja predstavljajo enega najboljših načinov, s katerim dejansko lahko »gremo po vsem svetu«. Spodaj je opisanih nekaj načinov, kako lahko socialne mreže uporabimo za uresničevanje naše krščanske poklicanosti:
1. Na svojem profilu lahko delimo svojo osebno zgodbo z Bogom. Morda bomo s tem navdihnili katerega od svojih prijateljev s spleta.
2. Širimo božjo besedo na svojem zidu. Citat ali dva na dan bosta zadostovala.
3. Ustvarimo varno okolje za odprte in zdrave razprave, ki vsebujejo krščanski vidik. Ljudje si želijo izmenjati mnenja in se učiti, pri čemer sami lahko ustvarimo pogoje za to.
4. Na družbenih profilih drugih kristjanov si oglejmo navdihujočo in poučno vsebino, ki nam bo pomagala rasti na poti vere.
Kaj pomeni torej preudarno uporabljati družbena omrežja?
Na družbenih omrežij lahko najdemo veliko dobrega kot tudi slabega. Za kristjana je pomembno, da zna razločevati in je pozoren na to, čemu se izpostavlja.
Če kristjani preudarno uporabljamo družbena omrežja, nam ta lahko zelo koristijo. Vedno pa moramo biti pozorni na nevarnosti in paziti, da se ne ujamemo v past, ki nas lahko spelje na napačno pot.
Članek je prevedel Mario Jurišić. Prevedeno in prirejeno po izvirniku iz Operandove angleške spletne strani.